Černobílý svět

28. května 2015 v 12:04 |  Téma týdne
Tento týden mě celkem zaujalo "Téma týdne". Né že by mě k tomu napadl hned nějaký článek, spíše mi to připomnělo film právě s názvem ČERNOBÍLÝ SVĚT (v originále THE HELP), který se mi opravdu hodně líbil a kdekomu ho doporučuji. Udivuje mě, že tento film zná jen málokdo, ale bezmyšlenkovité filmy jako 50 odstínů šedi nebo Rychle a zběsile zná každý... Přitom Černobílý svět je na csfd.cz 115. nejoblíbenějším filmem s hodnocením 87% narozdíl od 50 odstínů (43%) nebo Rychle a zběsile (nejnovější díl 73%, ale najdou se i díly lehce nad 50%)!

Velkou zajímavostí je, že kniha, podle které je film natočen, byla před vydáním 60x odmítnuta!

Film Černobílý svět je o světě "černých a bílých", odehrává se v roce 1963, kdy v USA již nebyli černoši otroky, ale pořád byli něco míň, něco podřadného, neznamenali nic víc než levnou pracovní sílu. Film vypráví o služkách bělošských paniček a o tom, jak jedna mladá žena jménem Skeeter začla psát knihu vyprávějící příběhy těchto služek, které se nejdříve bály cokoli říci bílé ženě, ale postupem času začaly vyprávět příběhy, jak to v rodinách chodí a jak se k černým služkám bílé paničky chovají. Z některých příběhů a chování bílých dam nejen ke služkám, ale i k sobě samým, šel až rozum kolem.

Tak se tedy stalo, že se nejprve jedna ze služek jménem Aibileen (pomocná nejlepší kamarádky Skeeter) podělila o své zážitky a zkušenosti.Pro své zaměstnavatele vychovala 17 dětí + vlastního syna, který v 17cti letech zemřel zbytečnou smrtí jen proto, že mu po nehodě jako méněcenému černému dospívajícímu muži nikdo nebyl ochoten pomoci. K této služce se postupně přidá Minny, její nejlepší kamarádka a opora v těžkých chvílích, která je ze začátku ke Skeeter dost odměřená a skeptická, ale nakonec sama přidá své příběhy a sežene další pomocné, aby se podělily o ty své. Před vydáním knihy se ale začnou všechny bát pomsty rasisticky smýšlející paničky Hilly, která je v městečkou velmi viditelnou osobou, navrhuje a prosazuje protičernošská nařízení, určuje trend "šikany" služebných a podle ní se chovají i ostatní paničky, aby náhodou nebyly v očích ostatních viděny špatně nebo dokonce aby nebyly vyřazeny ze společenského života, různých dýchánků apod. Nakonec tedy Minny, která pro Hilly pracovala, vyzradí poslední příběh, který jim zajistí, že i kdyby se v městečku prohlédlo, že je kniha právě o něm, tak Hilly zaručeně bude tvrdit pravý opak. Nechci zde příběh prozrazovat, ale řekněme, že jde o něco, co provedla jako osobní pomstu služka Minny právě své zaměstnavatelce Hilly a za co by se Hilly v žebříčku oblíbených a společensky významných lidí velmi propadla a byla by všem pro výsměch. A proč osobní pomstu? Hilly totiž mimo jiné navrhla nařízení, že musí mít černošské služky v bílých rodinách oddělené koupelny i záchody, přičemž sama udělala wc pro služebné na zahradě. Jeden večer byla bouřka a za okny to vypadalo snad až na přicházející tornádo, Minny nutně potřebovala na záchod, ale Hilly ji důsledně upozornila, že může použít pouze ten venku a ještě dodala něco ve smyslu, že se pro pár kapek deště nezblázní. Hillyna matka nenápadným kývnutím dovolila Minny použít jejich záchod, ovšem Hilly měla podezření, šla ji zkontrolovat kam šla a když zjistila, že je na jejím wc, stropila scénu a Minny vyhodila, navíc ji všude po městě lživě pomluvila a obvinila z krádeže, takže zajistila, aby ji nikdo nezaměstnal. Pracovní místo našla až u společensky vyřazené (nebo spíše nikdy do společnosti nepřijaté) Celie, která se jako chudá holka vdala za bohatého muže, což mimochodem velmi štvalo právě Hilly.

Ovšem myslím, že nejlépe uděláte, když se na film podíváte a vlastní obrázek si vytvoříte sami. Já ho opravdu doporučuji!


Pokud jste film viděli, napište prosím do komentářů Váš osobní názor na tento film, i kdyby měl být jen o jedné větě :) Děkuji
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dáša Dáša | 28. května 2015 v 13:38 | Reagovat

Já jsem film viděla náhodou nedávno a jsem z něj taky nadšená. To, že scénář byl napsaný podle skutečných událostí je podle mě důležité protože jinak by děj hodně lidí sváděl k předsudkům typu: takhle to být nemohlo, tak moc je dneska neuvěřitelné co se tam děje. Herecké výkony jsou bez chybičky. Nejvíc jsem byla fascinovaná tím jak byla napsaná a zahraná postava matky Skeeter. Fakt to stojí za vidění

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.